Karłówek, Mały Karłów (taki opis znajdziecie na mapach) lub Przysiółek (według mieszkańców), to pozostałości po malutkiej osadzie, która powstała około 1747 roku. Wioska ta liczyła kilka domów tkaczy. W raz z rozwojem turystyki (głównie szlaku z Radkowa do Karłowa) na początku XX wieku Karłówek wzbogacił się o restaurację Zur Erholung (należaca do rodziny Schneider) oraz gospodę Carls Rast. Gospoda położona była bliżej Wodospadu Pośny, gdzie jej właściciel Heinz Pokora opiekował się kaskadami wody.

Sam Wodospad Pośny to niezwykle urokliwe miejsce. Jest to ciąg mniejszych wodospadów, położonych na wysokości 550 m n.p.m. Niestety woda w nim pojawia się głównie po ulewnych deszczach.

Po II Wojnie Światowej miejsce to zostało opuszczone, jego mieszkańcy przesiedleni a ówczesna infrastruktura uległa naturze i czasowi. Po dawnej świetlności tego miejsca świadczą pozostałości po budynkach, wykute w skale schody, wykonana z kamienia misa fontanny. Uważny obserwator dostrzeże także tablicę na której wykute są nazwiska założycieli oraz członków Kłodzkiego Stowarzyszenia Górskiego (G.G.V.) oraz wnęka, która ongiś służyła jako skarbonka.

 

Aby dotrzeć do wodospadu wystarczy zjechać z głównej drogi między Karłowem a Radkowem (droga 387) na parking przed samym Radkowem. Dalej przejść zielonym szlakiem do ujęcia wody. Dojście do Karłówka zajmuje więcej czasu. Warto ruszyć czerwonym szlakiem (niedaleko Kamienia Popielnego), który jest dosyć stromym zejściem, a który łączy się z szlakiem niebieskim. Mijając Karłówek można dojść także do Wodospadu Pośny.