Fort Karola to obowiązkowy punkt na mapie Gór Stołowych. Są to skromne pozostałości po fortyfikacji wzniesionej na górze Ptak- 841 m n.p.m. Budowę fortu rozpoczęto w 1790 roku na rozkaz króla Prus Fryderyka Wilhelma II przez kapitana Bonawenturę von Rauch. Kapitan za namową ówczesnego sołtysa Karłowa Franciszka Pabla (tak tego, któremu poświęcona jest tablica pamiątkowa na Szczelińcu) planował wybudowanie kolejnej fortyfikacji, tym razem na Szczelińcu. Od XIX wieku fort jest opuszczony i stanowi wspaniały punkt widokowy do podziwiania Szczelińca Wielkiego i Małego. Rolą fortu było monitorowanie sytuacji przy granicy z Austrią, szczególnie drogi Stu Zakrętów.  

Wiele źródeł podaje, że na obelisku znajdującym się w centrum fortu wyryta jest róża wiatrów. Jest to błąd, gdyż róża wiatrów wskazująca kierunki świata jest wykuta na tarasie do którego prowadzą schody. 

Aby dojść do fortu samochód najlepiej pozostawić na parkingu przy Lisiej Przełęczy (poniżej Narożnika) lub na parkingu do Białych Skał a następnie szlakiem zielonym wejść na szczyt wzniesienia. Samo wejście nie zajmuje więcej jak 15 minut.