Ruiny zamku Homole to tylko pretekst aby odwiedzić tę część Ziemi Kłodzkiej. Zamek zlokalizowany jest w niezwykle malowniczym miejscu, między Dusznikami Zdrój a Lewinem Kłodzkim. Jadąc do Kudowy-Zdroju po minięciu zjazdu na Zieleniec wystarczy skręcić w prawo przy przystanku Zielone Ludowe.

Zamek posadowiony jest na szczycie Gomoły na terenie Wzgórz Lewińskich, na wysokości 733 m n.p.m. Prawdopodobnie zamek składał się z murów obronnych, budynku głównego będącego siedzibą właścicieli, kuchni, kaplicy, donżonu oraz więzienia.

Sam zamek prawdopodobnie pełnił funkcję granicznej strażnicy (podobnie jak zamek Szczerba i Hradek).  Homole był zamkiem rycerskim, zbudowanym przez ród Pannwitz. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1327 roku. Zamek w kolejnych latach zmieniał właścicieli. W czasie wojen husyckich był ostoją dla taborytów oraz miejscem wypadowym dla do najazdów w głąb Śląska. W II połowie XVI wieku zamek został opuszczony, popadał w ruinę. Już pod koniec XVIII wieku stał się celem wycieczek turystycznych. Na podstawie badań topografii terenu przyjęto, że obwód zamku wynosił ok. 48-50 m na 23-25 m. Donżon miał prawdopodobnie wysokość 18-20 m. Obecnie zachowały się ruiny stołpu oraz pozostałości murów.  Do zamku prowadzi serpentynowa droga.